Saygı İle İlgili Kompozisyon

Her Daim Saygı Gerek!

Günlük hayatta insanlar sürekli bir temas halindedir. Zaman zaman sorunlar yaşanabilir ve bu düzenlenmesi için birtakım kanunlar ve kurallar vardır. Bu kuralları istediğimiz kadar çoğaltalım ve çeşitlendirelim pürüzler muhakkak çıkacaktır. Veya günlük hayatta çıkan sorunlara istediğimiz kadar caydırıcı ceza uygulayalım insanlar arasında saygı olmadıkça hiçbir zaman problemler sonlanmayacaktır.

Bir çocuğun annesine, bir adamın eşine, bir patronun işçisine göstermesi gereken şeydir saygı. Saygılı olmak bir örftür ve yaşamın sonuna kadar gerekli bir ilaçtır. Saygı yoksunu bir toplum veya saygı bulunmayan bir aile hastalık kapmıştır. Bu hastalığı ne para ne de aşk tedavi eder. Hastalığın tek çözümü saygıdır ki bu da elde edilmesi hayli kolay bir çözümdür. Bir patronun sırf kendisinden daha düşük bir pozisyonda olduğu için çalışanına kaba davranması kabul edilemezdir ve bir saygısızlıktır. Çalışanına maaş ödüyor olabilirsin ama o da sana bunun karşılığında emeğini ve bilgisini veriyor.

Tıpkı bir aşçının küçük dokunuşlarla yemeği çok lezzetli bir şey yapması gibi biz de küçük dokunuşlarla hayatımızı daha eğlenceli bir şeye dönüştürebiliriz. Annemizle ses tonumuza dikkat ederek konuşmak, küçük bir çocuğun kırılan oyuncağının üzüntüsünü paylaşmak onu aşağılamamak, insanları dış görünüşleriyle yargılamamak, bir siyasi tartışma olduğunda karşındakini dinlemek hemen ortalığı ringe dönüştürmemek, sporu bir savaşa değil de bir eğlenceye dönüştürmek… Bunların hepsi bizleri zahmete sokmadan kolayca gerçekleşebilecek ve yaşantımızı bambaşka yapacak adımlar.

Son olarak unutmamalıyız ki kimse birbirini sevmek zorunda değil ama herkese saygılı olmak zorunda.

Mutlaka Okumalısınız  Çanakkale Destanı Hakkında Kompozisyon