Hayata dair bir bilgimiz olması için deneyim sahibi olmamız lazım. İnsanlar ile iletişime geçerken nelere dikkat etmeliyiz, çevremize ve doğaya karşı nasıl davranmalıyız, büyüğümüzle veya küçüğümüz İle nasıl konuşmalıyız… Bunların hepsini küçük yaşta ailemizde öğreniriz fakat birçoğunu okulda deneyimleriz. Önemli arkadaşlarımız ilk okulda olur, bir öğretmene karşı nasıl davranacağımızı ilk okulda öğreniriz. Okulda sorumluluk ediniriz ve daha olgun bir insan olma yolunda ilerleriz.

Okul bizim ikinci evimizdir. Okulun önemini okulda öğrendiklerimizle anlayabiliriz. Türkçe, Matematik, sağlık gibi ilimleri okulda öğreniriz ve bunlar bizim hayata karşı bakışımızı değiştirecek önemli unsurlardır. Bunların yanında okul bize nasıl iyi bir insan olacağımızı, vatan sevgisini, ülkemize ve yurttaşlarımıza karşı nasıl olmamız gerektiğini öğretir. Her şey okulda başlar sözü yanlış değildir. Okulda aldığımız eğitim hayatımızı şekillendirmede önemli rol oynar. Öğretmenimizden nasıl bir insan olacağımızı öğrenir ve onu kendimize örnek alırız. Öğretmenlerimiz bize iyiyi-kötüyü, doğruyu-yanlışı öğretir. Bir toplumu kurtarmak çocuklardan başlar. Çocukları kurtarmak ise okulda alınacak eğitimden.

Sonuç olarak okul bize hayatı, yaşamayı öğretir. Okul ailemizden sonra sığınacağımız diğer yuvamızdır. Okul sayesinde kim olduğumuzu ve toplumdaki yerimizi biliriz. Vatanımızın nasıl kurulduğunu ve bu vatanın geleceği için neler yapabileceğimizi orada öğreniriz. “Vatanını en çok seven görevini en iyi şekilde yapandır.” sözünü hiçbir zaman unutmalı ve öğretmenlerimizin en iyisini bildiğini unutmadan onlara karşı saygılı olmalıyız.

Mutlaka Okumalısınız  İyilik Hakkında Kompozisyon