Kompozisyon Nasıl Yazılır?

Okulda öğretmenlerimizin veriği ödev neticesinde güzel bir kompozisyon yazmak istiyorsanız hem kurallara hemde estetiğe dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kompozisyon yazmak iki bölümden oluşur. Birincisi biçim(görünüm) diğeri ise içerik ( anlatım) bu iki madde aynı yazıda buluşur ise mükemmel bir kompozisyon olacaktır. Şimdi bu iki maddeyi daha ayrıntılı inceleyelim

Kompozisyon biçim ( görünüş) özelliği nasıl olmalıdır?

  1. *Kompozisyon kesinlikle çizgisiz, lekesiz ve beyaz bir a4 boyutundaki bir kağıda yazılmalıdır. Yazıların düz olması için kağıdın altına çizgili bir kağıt koyabilirsiniz.
  2. *Kompozisyon kağıdında boşluklar önemlidir. Sol kenar boşluğu 4 santim, sağ kenar boşluğu 1,5 santim, üst kısımdan 4 santim ve alt kısımdan 3 santim olacak şekilde boşluk bırakılmalıdır.
  3. *Kompozisyon yazımında kalem seçimi önemlidir. Sınav veya ders olarak yazıyorsanız kurşun kalem, yarışmalar için yazıyorsanız tükenmez kalem kullanmanız gerekmektedir. Renkli kalem şartları için öğretmeniniz veya yarışma heyetine sorarak izin alabilirsiniz.
  4. *Başlık yazımında ortalı yazılmalıdır. Başlık yazarken ilk harfleri veya tamamı büyük yazılmalıdır.
  5. *Paragraf boşlukları çok önemlidir. Paragraf boşluğu sol kenardan toplamda 7 santim olmalı ve kağıdın bütünlüğüne bakıldığında düz şekilde görülmelidir.
  6. *Satır sonuna sığmayan yazılar “-” çizgisi ile ayrılır. Satır sonu düzeni hoş olmalıdır. Bir ile bir geri zigzag çeker gibi olmalıdır. Unutmayınız ki “-” çizgisi özel isimlerde kullanılamaz.
  7. *Kompozisyonu kağıda değilde bilgisayara yazıyorsanız önemli olduğunu düşündüğünüz yerleri kalın ve altı çizili olarak vurgulamanız daha iyi olacaktır.
  8. *Yazılarınız okunaklı ve imla kurallarına uygun yazılmalıdır.
  9. *Kompozisyon bittikten sonra sayfanın sağ alt kısmına Adınızın ilk harfi ve soyisminin tamamı yazılır ve unutmayınız ki asla imza atılmaz.

Kompozisyon İçerik ( anlatım) özelliği nasıl olmalıdır?

*Kompozisyon yazmadan önce içeriği belirlemek gereklidir. Yazmaya hemen başlanılmamalı biraz düşünülmelidir.

Mutlaka Okumalısınız  Aile ile ilgili kompozisyon

*Kompozisyon yazmadan önce bir karalama kağıdına ön bilgi olarak yazılmalıdır. Ödev veya yarışma kağıdına yazıldıktan sonra silgi izi veya karalama puanınızı kıracaktır.

*Yazı bilgi amaçlı ile bilgiye dayalı örnekler verilmelidir. Şiir hakkında ise mutlaka bir kıta bile olsa şiir eklenmelidir.

*Kompozisyon üç bölümden oluşur. Bunlar giriş, gelişme ve sonuç bölümleridir. Bu üç bölüm üç paragraf anlamına  gelmemektedir. Kompozisyonda bir paragraf geriş, iki paragraf gelişme ve bir paragraf sonuç şeklinde olabilir.

*Giriş, gelişme ve paragraf kısımları kesinlikle çizgi veya yazı ile belirtilmez. Okuyucu okurken anlaması gerekmektedir.

*Yazıda en önemli kurallardan biriside imla kurallarına dikkat edilmesidir.