Aile İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Aile İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Aile

      Aile toplumun en küçük kurumudur. Ailemizdeki bireylerin bize bizim de ailemizdeki bireylere karşı sorumluluklarımız vardır. Anne ve baba çocukları için çalışır ve onlara sevgi verirler. Çocuklar da anne ve babalarının sözlerini dinler ve saygılı olurlar. Fakat aile olmak sadece kan bağıyla olan bir şey değildir. Arkadaşlarımız da bizim ailemizdir. Okulumuzda öğretmenlerimiz ve orada çalışan ağabeyler ablalar da bizim ailemizdir. Bizler tıpkı kendi ailemizde olduğu gibi onlara karşı da saygılı olmalıyız.

Günlük hayatta bazen sıkıntı çekeriz, bazen mutlu oluruz, bazen bir şey için yardıma ihtiyacımız olur. Bu gibi durumlarda başvuracak ilk kişiler ailemizdir. Çünkü bizim için en iyisini onlar bilir ve bizi koruyup iyiliğimizi düşünecek sadece onlardır. Bu yüzden aile bu hayatta bizim en değerli varlığımızdır. Güvenip sığınabileceğimiz en güvenilir kişiler onlardır. Annemiz, babamız veya kardeşimiz yanımızda olmayabilir, bizden çok uzakta olabilirler. Onlar yanımızda değil diye ailemiz yok demek değildir. Çünkü aile olarak kabul ettiğimiz ve güvendiğimiz herkes bizim ailemizdir.

Sonuç olarak ailesiz bir insan temelsiz bir binaya benzer. Temeli olmayan bir insan bina gibi yıkılıp gider. Yıkılıp giden bir bina hem kendisine hem çevresindekilere zarar verir. Bu yüzden hepimiz ailemizin değerini çok iyi bilmeliyiz. Her zaman onlara karşı saygılı olmalıyız ve onlarla bağımızı sürekli güçlendirmeliyiz.

Mutlaka Okumalısınız  Hayatın Yapı Taşı: Sevgi!