23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı İle İlgili Kompozisyon

Bundan 97 yıl önce 23 Nisan günü, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış günüdür. Ulu önder başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk, bu önemli günü siz geleceğin mimarı değerli çocuklara hediye etmiştir. Her yıl 23 Nisan’ı Atatürk’ün bize armağanı olan bayramımızı kutlayarak anarız.

1920’de İtilaf devletlerinin İstanbul’u işgalinin ardından Mebusan Meclisi kapatılmıştı. Bunun üzerine Mustafa Kemal Atatürk Ankara’dan bir genelde yayınlayarak bugünkü adı Türkiye Büyük Millet Meclisi olan olağanüstü bir meclisin Ankara’da toplanacağını bildirdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizin açılmasıyla birlikte ile yeni Türk Devleti’nin kuruluşu gerçekleşmiş oldu. Adından da anlayacağımız gibi bu yeni meclis milli değerlerimize sahip çıkacak ve tamamen Türk milletine dayandırılacaktı.

Her şey ulu önder Atatürk’ün planladığı gibi oldu. 23 Nisan 1920’den itibaren zamanla tıpkı hedeflediği gibi milli değerlerimizle hareket ettiğimiz tam bağımsız bir Türk devleti oluştu. Bu önemli günün milli bayramımız olarak kutlanması, asla vazgeçmeyeceğimiz bağımsızlığımıza ve Cumhuriyet yönetiminin ilk adımına yakışır bir durumdur.

Ulusal egemenlik dediğimiz, Cumhuriyetimizin kuruluş ilkesini oluşturan halkın kendi kendini yönetiyor olması da bu değerli bayramda anılır. Dünyada kutlanan ilk çocuk bayramını bizlere armağan eden Atatürk, ülkemizi yönetme yetkisini de ulusumuza kazandırmıştır.

Yarının büyükleri olan çocuklarımızın bayramı dünyanın her yerinden gelen farklı uluslardan çocuklar ile yurdumuzda kutlanmaktadır. Bugüne özel şiirler, konuşmalar, yöresel danslarımız şenliklerde coşkuyla izlenir.

 

Mutlaka Okumalısınız  Kompozisyon Yazma Kuralları