19 MAYIS

19 MAYIS

19 Mayıs İle İlgili Kompozisyon

Ulusumuzun kaderinin değiştiği önemli Kurtuluş Savaşı’mızın başladığı gün olan 19 Mayıs her yıl Atatürk’ün gençlere armağan ettiği bayramımız olarak kutlanır. Vatanın neredeyse her karış toprağı düşman işgalinde iken ulu önder büyük liderimiz Atatürk’ün bu işgallere son vereceğini halka duyurduğu gündür bugün.

İşte 19 Mayıs 1919’da ilk adımı atılan bağımsızlığımızın ilanı Kurtuluş Savaşı’mız zaferle sonuçlanmıştır. Böylece vatanımızın her karış toprağı şehitlerimizin kanıyla, kadın erkek yaşlı genç demeden her vatandaşın emeğiyle bugünkü halini almıştır. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak basıp düşman işgalinden kurtarmasıyla başlayan savaşımız ülkemizi bugünkü tam bağımsızlığına kavuşturmuştur.

İşgallerden ve yurdun paramparça olmasından sonra “Ya istiklal,ya ölüm!” ilkesiyle kazandığımız değerli bağımsızlığımızı her yıl 19 Mayıslarda Atatürk’ün izinde oluşumuzun gururuyla kutlarız. Biz Türkiye’nin bütün vatandaşları olarak Atatürk’ün izinde, en büyük emanetimiz olan Cumhuriyetimiz ve bağımsızlığımız ile parçalanmaz bir bütünüz.

Bu önemli günü gençlere hatta gençlik ve spora armağan eden Mustafa Kemal Atatürk, bizleri ne kadar önemsediğini göstermiştir. Hayattayken her zaman sporu, sporcuyu ve yarının büyükleri, özgür bağımsız gençlerimizi desteklemişti. “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.” sözüyle Türk gençlerini spora teşvik eden Mustafa Kemal bu önemli günü de spor bayramı olarak kutlansın istemiştir.

Şimdi onun ardından bizler de Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’mıza her yıl olduğu gibi sahip çıkıyor, onun ilkelerini anıyor ve yaşıyoruz.

 

Mutlaka Okumalısınız  10 Kasım Hakkında Kompozisyon